W szczególnych okolicznościach szczególne zasady
UPRAWNIENIA | Niektóre testamenty są przewidziane na wypadek, gdyby spadkodawca nie mógł wyrazić swojej woli w zwykłej formie.
Testamenty szczególne przewidziane zostały na wypadek zaistnienia nadzwyczajnych okoliczności uniemożliwiających sporządzenie testamentu w zwykłej formie. Okoliczności te każdorazowo muszą wystąpić, aby testament sporządzony w formie szczególnej był ważny.
Co więcej, testamenty szczególne automatycznie tracą moc z upływem szczęściu miesięcy od ustania okoliczności, które uzasadniały niezachowanie formy testamentu zwykłego. Termin ten nie biegnie (ulega zawieszeniu) na czas, gdy spadkodawca nie ma obiektywnie ocenianej możliwości sporządzenia testamentu zwykłego. Oczywiście rozrządzenia testamentowe zawarte w testamencie szczególnym nie tracą mocy, jeżeli spadkodawca zmarł przed upływem wspomnianego terminu.
1. Testament ustny
Testament ustny jest wykorzystywany relatywnie często, choć niekiedy bez zachowania (zwykle ze względu na brak zrozumienia) przesłanek wymaganych przepisami prawa, od których uzależniona jest ważność takiego testamentu. Jest to rozrządzenie testamentowe, które często próbuje się podważać w trakcie postępowań o stwierdzenie nabycia spadku. Trzeba jednak pamiętać, że stanowi on jedną z dopuszczonych prawem form testamentów szczególnych, które wywołują wszystkie skutki prawne rozrządzenia testamentowego, jeśli spełnione zostały przewidziane dla nich szczególne wymogi ustawowe.
Możliwość...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta