Ustawa określa kolejność dziedziczenia
RODZINA | Pierwszeństwo powołania do spadku na podstawie kodeksu cywilnego mają dzieci oraz małżonek spadkodawcy.
Na wypadek niepozostawienia przez spadkodawcę ważnego testamentu oraz gdy wprawdzie istnieje ważny testament spadkodawcy, ale żadna z powołanych w nim osób nie chce lub nie może być spadkobiercą, ustawodawca przewidział w przepisach ściśle określoną kolejność powołania do spadku poszczególnych osób oraz określił przypadające im udziały w spadku. W efekcie, pewne osoby mają pierwszeństwo w kolejności dziedziczenia ustawowego i jedynie w razie ich braku lub braku możliwości dziedziczenia przez nie na ich miejsce powoływane są inne osoby.
Należy pamiętać, że przepisy prawa spadkowego, w tym dotyczące dziedziczenia ustawowego, są od czasu do czasu zmieniane i modyfikowane, a przeprowadzenie spraw spadkowych po osobie zmarłej często odwlekane jest przez spadkobierców w czasie nawet o wiele lat. Ważne jest, aby pamiętać, że krąg spadkobierców i przysługujące im udziały w spadku każdorazowo ustalane są według przepisów obowiązujących w dacie otwarcia spadku, a więc śmierci spadkodawcy, niezależnie od tego, kiedy przeprowadzono sprawę sądową o stwierdzenie nabycia spadku lub notarialne poświadczenie dziedziczenia.
Poniżej przedstawiono aktualnie obowiązującą kolejność i wysokość udziałów w spadku w ramach dziedziczenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta