Niekoniecznie u notariusza
UPRAWNIENIA | Spadkodawca ma do wyboru kilka form wyrażenia swojej woli co do podziału majątku po swojej śmierci.
Testament dla zachowania ważności i wywoływania skutków prawnych powinien zostać sporządzony w jednej z form przewidzianych w obowiązujących przepisach prawa. Brak zachowania wymogów ustawowych przewidzianych dla poszczególnych form testamentów zazwyczaj powoduje nieważność rozrządzenia testamentowego.
Przepisy kodeksu cywilnego przewidują dość szeroki katalog dozwolonych prawem form testamentów, spośród których część określana jest mianem testamentów zwykłych, możliwych do sporządzenia w każdym czasie. Są to:
∑ testament własnoręczny (holograficzny),
∑ testament notarialny oraz
∑ testament urzędowy (allograficzny).
Niektóre rodzaje testamentów mogą być natomiast sporządzone jedynie w sytuacjach nadzwyczajnych i posiadają jedynie tymczasową moc, w związku z czym kwalifikowane są jako testamenty szczególne. Chodzi o:
∑ testament ustny,
∑ testament podróżny oraz
∑ testament wojskowy.
Testamenty zwykłe
Wszystkie testamenty zwykłe wywołują identyczny skutek prawny w postaci rozrządzenia spadkiem przez spadkodawcę. Poszczególne formy testamentów zwykłych różnią się przede wszystkim stopniem sformalizowania, a przez to łatwością i kosztami ich sporządzenia, ale także stopniem wiarygodności z punktu widzenia późniejszego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta