Cel: odpowiedzialne zarządzanie odpadami i obieg zamknięty
Właściwa gospodarka odpadami, nakierowana na maksymalny odzysk surowców, wymaga wiedzy, doświadczenia i odpowiedniego zaplecza. Tymi atutami dysponuje PreZero, ekspert w sektorze gospodarowania odpadami i wdrażania rozwiązań obiegu zamkniętego.
Gospodarowanie odpadami w sposób przyjazny dla środowiska oraz zwiększanie poziomów odzysku i wykorzystania surowców wtórnych to kluczowe elementy polityki środowiskowej Unii Europejskiej. Komisja Europejska (KE) podkreśla, że unijna polityka w zakresie odpadów dąży do rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ) poprzez pozyskiwanie z odpadów zasobów o jak najwyższej jakości.
Celem Europejskiego Zielonego Ładu – dokumentu fundamentalnego dla działań unii w zakresie zrównoważonego rozwoju i dążenia do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. – jest promowanie wzrostu gospodarczego poprzez stopniowe przechodzenie do zasobooszczędnej i konkurencyjnej gospodarki opartej na nowocześniejszych rozwiązaniach. W ramach tej transformacji nastąpi rewizja niektórych przepisów UE dotyczących odpadów.
Dyrektywa ramowa o odpadach wyznacza ramy prawne UE w odniesieniu do przetwarzania odpadów i gospodarowania nimi w UE. Porządkuje ona preferencje w gospodarowaniu odpadami zwane „hierarchią odpadów”. Niektóre kategorie odpadów wymagają szczególnego podejścia. Dlatego oprócz nadrzędnych ram prawnych, w UE obowiązuje wiele przepisów dotyczących różnych rodzajów odpadów.
Ogromna skala wyzwania
Jaka jest skala wyzwania związanego z gospodarką odpadami? Jak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta