Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wielka umowa energetyczna, której Europa potrzebuje, by pokonać Putina

28 lipca 2022 | Ekonomia i rynek | Ben McWilliams

Europa znalazła się w samym środku wyjątkowo groźnej burzy. W ostatnich miesiącach trzy nakładające się na siebie wstrząsy pchnęły Unię Europejską w najgorszy kryzys energetyczny, jakiego kiedykolwiek doświadczyła.

Pierwszy szok bijący w światowe rynki energii jest następstwem pandemii. W szczytowym momencie kryzysu covidowego w latach 2020–2021 inwestycje w ropę i gaz gwałtownie zmalały, co spowodowało głęboką nierównowagę podaży i globalnego popytu na energię, gdy ten szybko powrócił. Stąd wszystkie rynki paliw praktycznie we wszystkich zakątkach świata cierpią z powodu niskich dostaw i wysokich cen.

Rosyjskie manipulacje

Potem był szok rosyjski, który rozpoczął się długo przed inwazją na Ukrainę 24 lutego. Od lata roku 2021 Rosja manipuluje europejskimi rynkami gazu ziemnego, znacznie zmniejszając eksport, nie zapełniła też przed zeszłą zimą położonych w Unii Europejskiej magazynów należących do Gazpromu.

Od wiosny 2022 r. Rosja wykorzystywała resztkę swoich dostaw jako dźwignię, wycofując się z długoterminowych kontraktów uznawanych przez europejskich partnerów za święte – by zmusić poszczególne kraje do złagodzenia sankcji finansowych i w dziedzinie technologii.

Na początku lipca Rosja wysyłała tylko jedną trzecią oczekiwanych ilości gazu. W rezultacie jego ceny w UE wzrosły ponaddziesięciokrotnie, a rządy nerwowo próbują chronić konsumentów przed tym szokiem cenowym, rozdając miliardowe dotacje.

Wreszcie, seria niefortunnych zbiegów okoliczności pogorszyła i tak już napiętą sytuację energetyczną Europy. Problemy z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12329

Wydanie: 12329

Spis treści

Reklama

Zamów abonament