Kto dziedziczy na podstawie ustawy
ZASADY | Jeśli nie ma testamentu, to o tym, kto otrzyma spadek i w jakiej wysokości, decydują przepisy kodeksu cywilnego.
W przypadku:
∑ niepozostawienia ważnego testamentu przez spadkodawcę albo
∑ pozostawienia przez niego testamentu, ale odrzucenia spadku przez wszystkie powołane w nim osoby lub braku możliwości dziedziczenia przez te osoby
krąg osób powołanych do spadku po spadkodawcy oraz udziały, w jakich osoby te dziedziczą, określane są przepisami ustawy, a konkretnie odpowiednimi regulacjami zawartymi w kodeksie cywilnym.
Oznacza to, że wprawdzie dziedziczenie na podstawie testamentu ma pierwszeństwo oraz wyłącza co do zasady dziedziczenie ustawowe, ale w ww. przypadkach dziedziczenie następuje na podstawie przepisów ustawy.
Pierwszeństwo dla rodziny
Zjawiskiem charakterystycznym dla przepisów wyznaczających krąg osób uprawnionych do dziedziczenia po spadkodawcy jest uregulowanie go przede wszystkim na podstawie związków rodzinnych zmarłego z osobami mającymi dziedziczyć po nim. Jest to kryterium dość oczywiste i mające obiektywny charakter, gdyż w przeważającej większości przypadków spadkodawcy zależy na powołaniu do spadku po nim (także na podstawie testamentu) przede wszystkim osób należących do grona najbliższej rodziny. Ustawowe uregulowanie kolejności dziedziczenia i udziałów w spadku (w razie braku testamentu) odzwierciedla więc wolę zdecydowanej większości osób o przekazaniu spadku w ręce...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta