Ograniczenia w dostawach energii – konsekwencje dla firm
Niektóre budynki użyteczności publicznej, galerie handlowe czy biurowce, do których dostarczana jest energia elektryczna, mogą podlegać ograniczeniom w dostawie energii. Za brak dostosowania się do tych ograniczeń, odbiorcy mogą ponieść surowe konsekwencje.
Ostatnie wyłączenia bloków elektrowni węglowych w Polsce, fala długotrwałych upałów, niski stan wody w rzekach i wysokie zapotrzebowanie na energię elektryczną w szczycie sezonu wakacyjnego spowodowały, że coraz więcej firm bacznie analizuje i przygotowuje procedury na ewentualną konieczność redukcji zużycia energii elektrycznej. Dotychczas wielu odbiorców, do których obiektów takich jak galerie handlowe, biurowce, niektóre budynki użyteczności publicznej, dostarczana jest energia elektryczna, nie zdawało sobie sprawy, że mogą w ogóle podlegać ograniczeniom w dostawie energii. Kwestia ta okazuje się jednak bardzo istotna zważywszy na fakt, iż za brak dostosowania się do wprowadzonych ograniczeń w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej, odbiorcy mogą ponieść surowe konsekwencje. Na ile zagrożenie wprowadzenia ograniczeń jest realne, jakie podmioty mogą zostać objęte ograniczeniami i czy ewentualne wprowadzenie ograniczeń może utrudnić pracę niektórym odbiorcom energii – o tym w artykule.
Narzędzia w przypadku niedoboru energii
Nadrzędną rolę nad zachowaniem równowagi podażowo-popytowej energii elektrycznej w krajowym systemie energetycznym w Polsce pełni operator systemu przesyłowego Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. (PSE). W przypadkach niedoboru mocy, PSE dysponują wieloma narzędziami bilansowania systemu energetycznego,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta