Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co się zmieniło w prawie cywilnym?

12 sierpnia 2022 | Biznes w czasie pandemii | Damian Mazanowski MONIKA WARAKSA

Wniosek o mediację na podstawie umowy oraz wniosek o zawezwanie do próby ugodowej nie będą przerywały biegu przedawnienia lecz skutkowały jego zawieszeniem. Łatwiej będzie unieważnić kontrakt osobie pokrzywdzonej wyzyskiem.

30 czerwca weszła w życie ustawa z 2 grudnia 2021 r. o  zmianie ustawy – Kodeks cywilny, ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (dalej ,,Ustawa”). Z wprowadzonych zmian kodeksowych można wyróżnić trzy kluczowe.

∑ W Kodeksie cywilnym (k.c.) – istotna jest zmiana w definicji tzw. „wyzysku” oraz poszerzenie samej ochrony osoby wyzyskiwanej, a także terminów związanych z możliwością zgłoszenia i powołania się na okoliczność wyzysku.

∑ W Kodeksie cywilnym –zmiana w zakresie roszczeń wynikających z umowy najmu, tj. art. 6881 § 1 k.c. Wprowadza ona swego rodzaju ograniczenie odpowiedzialności osób dorosłych, które zamieszkują wspólnie z najemcą, za zapłatę czynszu i innych należnych opłat.

∑ W Kodeksie cywilnym i w Kodeksie postępowania cywilnego (k.p.c.) – dotyczy skutków wszczęcia postępowania pojednawczego i mediacyjnego w kontekście przedawnienia roszczeń, co oznacza korelacje zmian w art. 121, art. 123 oraz art. 124 k.c. ze zmianą art. 1836 § 3 k.p.c.

1. Zmiany w definiowaniu wyzysku – większa ochrona, dłuższy termin

Nowe rozwiązanie w zakresie zmiany definicji wyzysku ma rozszerzyć możliwość kwestionowania umów, także na te przypadki, które nie wypełniały wcześniej znamion legalnej definicji wyzysku zawartej w Kodeksie cywilnym, choć intuicyjnie okoliczności zawarcia tych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12342

Wydanie: 12342

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament