Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wojna w Ukrainie – jak waloryzować kontrakty budowlane?

12 sierpnia 2022 | Biznes w czasie pandemii | MARCIN CHOJNACKI

Wykonawcy i zamawiający otrzymali wskazówki od instytucji publicznej dot. waloryzacji wynagrodzeń w umowach budowlanych z powodu wystąpienia na rynku nadzwyczajnych okoliczności rzutujących na koszty realizacji robót.

W ubiegłym tygodniu Prokuratoria Generalna RP („PGRP”) opublikowała długo wyczekiwane rekomendacje dla zamawiających publicznych w kwestii waloryzacji wynagrodzeń wykonawców w związku z nieprzewidywalnymi zmianami cen materiałów i robót budowlanych obserwowanymi w wyniku wojny w Ukrainie. Stanowisko PGRP może stanowić istotny krok na drodze ku większej otwartości zamawiających na urealnienie wynagrodzeń wykonawców umów o roboty budowlane, choć nie jest pozbawione mankamentów.

Wysokie ceny

Skutki wojny w Ukrainie, to m.in. wysokie ceny materiałów oraz surowców energetycznych. Wykonawcy masowo więc występują do zamawiających z wnioskami o zmianę umów w drodze podwyższenia wynagrodzenia lub wprowadzenia mechanizmów waloryzacyjnych.

Zamawiający podchodzą do kwestii waloryzacji kontraktów budowlanych ostrożnie, oglądając się na działania rządu, czy komunikaty centralnych organów administracji publicznej. Argumentacja wykonawców wskazująca na rosnące koszty realizacji inwestycji podyktowane pandemią, a od 24 lutego br. spotęgowane wojną w Ukrainie, choć potwierdzona szeregiem danych statystycznych częstokroć nie znajduje oficjalnie aprobaty drugiej strony.

Kropla drąży skałę

Pierwszy sygnał wskazujący na potrzebę zmiany stanowiska strony publicznej w kwestii waloryzacji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12342

Wydanie: 12342

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament