Sposób na wakacje
Wymęczeni dwuletnią pandemią Polacy gremialnie ruszyli na wakacyjne urlopy. Gwałtowny wzrost cen stał się jednak dla wielu barierą trudną do przeskoczenia. Najważniejsze stało się pytanie: Jak wypocząć i nie zrujnować portfela? Oto kilka pomysłów.
Rata kredytu pani Edyty wzrosła przez ostatni rok o 1700 złotych. To ponad 100 procent więcej, niż gdy brała kredyt dwa lata temu. Galopująca inflacja i rosnące ceny wpłynęły na plany wakacyjne pani Edyty i wielu Polaków. Próbujemy zatem szukać tańszych noclegów, innych lokalizacji i kierunków wyjazdów, skracamy czas pobytu, a nawet wstrzymujemy się z rezerwacją wyjazdu – wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej z czerwca 2022 r. – Jeżeli zależy nam na niższej cenie, powinniśmy szukać pewnych alternatyw, smaczków – przekonuje Katarzyna Turosieńska z Polskiej Izby Turystyki.
Tegoroczne wakacje spędzamy w zupełnie innych nastrojach niż rok czy dwa lata temu. – Sytuacja jest bardzo specyficzna i wszyscy żyjemy w ogromnej niepewności. Ludzie tłumnie wyjeżdżają na wakacje, dlatego że tak długo byli zamknięci w domu. Mają świadomość, że za chwilę będą wprowadzone kolejne obostrzenia, chcą wykorzystać ten czas niezależnie, ile za to zapłacą – mówi Małgorzata, która prowadzi firmę w podwarszawskim Milanówku. Nie zamierza jechać nad polskie morze, aby przepychać się na plaży.
Pytam ją o patent na urlop, który nie zrujnuje budżetu. Odpowiada, że od lat jeżdżą w cztery osoby, bo to pozwala obniżyć koszty. Swoją podróż zaczyna od kupna biletu, który z całego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta