Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gorsi niż mafia

05 listopada 2022 | Plus Minus | Piotr Żelazny

W pierwszej dekadzie XXI wieku w Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej (FIFA) panowała kultura korupcji. Katarczycy doskonale wiedzieli, jak się w tych realiach poruszać, i dostali mundial.

Wieczorem, po części oficjalnej, nastąpiło przejście do tego, co wszyscy bywalcy konferencji lubią najbardziej i na co czekają – bankietu. Niektórzy zostali podczas niego poinformowani, by jak już zjedzą i napiją się wina, zajrzeli jeszcze przed wyjściem do sali konferencyjnej, gdzie będą czekały na nich upominki. Wszyscy wiedzą, jak to wygląda: reklamówka z folderem, notes i długopis, może jakiś pendrive. Klasyka każdej konferencji w dowolnej branży.

Okazało się jednak, że w każdej brązowej kopercie oznaczonej nazwiskiem działacza było 40 tysięcy dolarów w gotówce (równowartość blisko 170 tysięcy złotych). Niektórzy bez słowa upychali pieniądze w kieszeniach i za pazuchami marynarek, inni nie wiedzieli, co myśleć o kopertach z gotówką. Robili zdjęcia, wysyłali je do prawników, pytali, czy powinni w ogóle te pieniądze brać. Zrobiło się wielkie zamieszanie.

Karaiby się liczą

Opisana wyżej scena nie jest wyjęta z filmu o mafii. Wydarzenia te miały miejsce w Port of Spain – stolicy Trynidadu i Tobago – gdzie w 2010 roku kampanię wyborczą na prezydenta FIFA prowadził Katarczyk Mohamed bin Hammam. Spotkał się tam z przedstawicielami karaibskich federacji piłkarskich, by im przedstawić swój program wyborczy. W FIFA obowiązuje od lat ta sama zasada – jedno państwo, jeden głos. Nieważne, jak małe, jak bardzo pozbawione piłkarskich tradycji, czasem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12413

Wydanie: 12413

Zamów abonament