Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Klauzula deadlock w umowach wspólników

16 grudnia 2022 | Biznes w czasie kryzysu | Rafał Rapala Adam Czarnota

W toku prowadzonej działalności gospodarczej często pojawia się impas decyzyjny pomiędzy wspólnikami dotyczący sposobu zarządzania i kontrolowania spółki, dalszego kierunku jej rozwoju oraz strategii przyjmowanej w celu optymalizacji biznesu. Na takie sytuacje trzeba się wcześniej przygotować.

Prezentowanie skrajnych poglądów przez wspólników z różnymi specjalizacjami i doświadczeniem zdecydowanie może być korzystne dla spółki. Jednak długotrwały brak zgody w najistotniejszych kwestiach może być dla spółki (a tym samym również jej wspólników) bardzo szkodliwy.

Sposób na wymuszenie decyzji

Deadlock oznacza impas skutkujący brakiem możliwości podejmowania decyzji w spółce. Ponieważ jest to zjawisko powszechne, wypracowane zostały mechanizmy umożliwiające rozwiązywanie kwestii, co do których wspólnicy nie mogą się porozumieć lub w inny sposób osiągnąć kompromisu. Są one wprowadzane w umowie wspólników regulującej prawa i obowiązki wspólników oraz relacje pomiędzy nimi (lub umowie inwestycyjnej czy statucie / umowie spółki).

Postanowienia dotyczące deadlocku powinny określać warunki, które muszą być...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12447

Wydanie: 12447

Spis treści
Zamów abonament