Klauzula deadlock w umowach wspólników
W toku prowadzonej działalności gospodarczej często pojawia się impas decyzyjny pomiędzy wspólnikami dotyczący sposobu zarządzania i kontrolowania spółki, dalszego kierunku jej rozwoju oraz strategii przyjmowanej w celu optymalizacji biznesu. Na takie sytuacje trzeba się wcześniej przygotować.
Prezentowanie skrajnych poglądów przez wspólników z różnymi specjalizacjami i doświadczeniem zdecydowanie może być korzystne dla spółki. Jednak długotrwały brak zgody w najistotniejszych kwestiach może być dla spółki (a tym samym również jej wspólników) bardzo szkodliwy.
Sposób na wymuszenie decyzji
Deadlock oznacza impas skutkujący brakiem możliwości podejmowania decyzji w spółce. Ponieważ jest to zjawisko powszechne, wypracowane zostały mechanizmy umożliwiające rozwiązywanie kwestii, co do których wspólnicy nie mogą się porozumieć lub w inny sposób osiągnąć kompromisu. Są one wprowadzane w umowie wspólników regulującej prawa i obowiązki wspólników oraz relacje pomiędzy nimi (lub umowie inwestycyjnej czy statucie / umowie spółki).
Postanowienia dotyczące deadlocku powinny określać warunki, które muszą być...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta