Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

TSUE ograniczył jawność rejestru beneficjentów rzeczywistych

16 grudnia 2022 | Biznes w czasie kryzysu | Igor Schwenk Michał Błądek

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdził nieważność przepisu V Dyrektywy AML przewidującego publiczny dostęp do danych zgromadzonych w rejestrach beneficjentów rzeczywistych. Jakie mogą być konsekwencje tego orzeczenia?

W wyroku z 22 listopada 2022 r. (sygn. C‑37/20 i C‑601/20), Trybunał, odpowiadając na pytania prejudycjalne luksemburskiego sądu, stwierdził nieważność art. 1 pkt 15 lit. c) V Dyrektywy AML [tj. dyrtektywy w sprawie zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu]. Przepis ten ustanawiał zasadę publicznego dostępu do informacji o beneficjentach rzeczywistych zgromadzonych w rejestrach prowadzonych przez poszczególne państwa członkowskie. Orzeczenie może doprowadzić do ograniczenia jawności danych zgromadzonych w rejestrach oraz wywołać daleko idące skutki dla spółek i instytucji obowiązanych, a nawet skutkować powstaniem nowego rejestru i obowiązków dla tych podmiotów.

Jawność rejestru…

Obowiązek prowadzenia rejestrów beneficjentów rzeczywistych przez państwa członkowskie wprowadziła uchwalona w 2015 r. IV Dyrektywa AML. Miały one ułatwić weryfikację struktury własnościowej oraz kontrolę spółek iźinnych osób prawnych, a tym samym przyczynić się do ograniczenia ryzyka prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu. W Polsce funkcję tę pełni uruchomiony w 2018 r. Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR).

Pierwotnie, dostęp do rejestrów beneficjentów mógł zostać ograniczony przez państwa członkowskie do osób i organizacji, które wykażą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12447

Wydanie: 12447

Spis treści
Zamów abonament