Kim jesteście, Rosjanie i Niemcy
Książka Piotra Skwiecińskiego „Koniec ruskiego miru?” stawia mocne pytania o rosyjskie cechy narodowe, które doprowadziły do okrucieństw z Buczy. Debata wokół leopardów każe z kolei pytać o współczesną niemiecką naturę.
Piotr Skwieciński, dziennikarz, znawca Rosji, a do wojny Putina z Ukrainą dyrektor Polskiego Instytutu w Moskwie, napisał książkę. Jego „Koniec ruskiego miru?” wydała Teologia Polityczna. Autor zastanawia się nad historycznymi, można by rzec intelektualnymi źródłami masakry w Buczy. I nad tym, czy ta wojna oznacza triumf, czy raczej zapowiada klęskę pewnej wizji.
Dodajmy, że ruski mir jest koncepcją państwa zbierającego do pewnego stopnia rozsypany Związek Sowiecki. Szczególną rolę odgrywa w nim wizja „narodu trójjedynego” złożonego z dominujących Rosjan, a także z Ukraińców i Białorusinów.
Tatarzy, bolszewizm, Putin
Koniec ruskiego miru?” to dziełko erudycyjne, naszpikowane przykładami z architektury, z literatury i filmowej popkultury, z pomników, historycznych pamiątek i symboli, inkrustowane także ludzkimi przypowiastkami, czasem z różnych zakamarków dziejów, czasem z dnia niemal dzisiejszego. Arcyciekawa książka i arcyciekawa debata nad nią w siedzibie Teologii Politycznej. Dotknęła ona między innymi pytania, na ile można mówić o utrwalonych cechach narodowych. Ten spór toczy się od wielu dziesiątków lat.
Łukasz Adamski, wiceszef Centrum Dialogu i Porozumienia, oponował przeciw używaniu pojęcia „gen kulturowy”, bo mu to trąci rasizmem. Niemniej jednak, choć słowa są ważne, a „gen” istotnie kojarzy się z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta