Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Danina solidarnościowa: jest możliwość rozliczania strat z lat ubiegłych

30 stycznia 2023 | Podatki i księgowość | Filip Borowicz

Przepisy nie są dostatecznie precyzyjne. Mimo to osoba fizyczna ma możliwość obniżenia podstawy opodatkowania o wysokość straty poniesionej w ubiegłych latach.

Danina solidarnościowa została wprowadzona do polskiego porządku prawnego 1 stycznia 2019 roku. Dodane do ustawy o PIT art. 30h oraz art.30i regulują kwestię podatku, który obciąża wyłącznie osoby fizyczne. Wpływy z daniny solidarnościowej stanowią przychody funduszu służącego wsparciu społecznemu, zawodowemu lub zdrowotnemu osób niepełnosprawnych.

Potocznie nazywana jest kolejnym, trzecim progiem podatkowym, choć należy zauważyć, że jest to odrębna należność publicznoprawna, a  ie zryczałtowana forma podatku. Na podstawie art. 30h ust. 2 ustawy o PIT obowiązkowi zapłaty daniny solidarnościowej podlegają osoby fizyczne, które osiągają dochód na zasadach określonych w art. 27 ust. 1, 9 i 9a, art. 30b, art. 30c oraz art. 30f tejże ustawy. Mogą to być m.in. dochody z tytułu umowy o pracę, pozarolniczej działalności gospodarczej czy odpłatnego zbycia papierów wartościowych.

Ważne!

Danina solidarnościowa nie obejmuje dochodów osiągniętych m.in. z tytułu dochodów, do których ma zastosowanie ulga IP BOX czy udziału w zyskach osób prawnych, w tym z udziału w spółce komandytowej.

Podstawą opodatkowania jest w tym wypadku nadwyżka ponad kwotę 1 mln zł dochodu w skali roku, pomniejszona o kwoty wskazanych składek. Przykładowo mogą to być m.in. składki określone w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. Stawka...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12483

Wydanie: 12483

Spis treści
Zamów abonament