Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Exit tax nieco bardziej zrozumiały, choć nadal z wątpliwościami

30 stycznia 2023 | Podatki i księgowość | Tomasz Krzywański Krzysztof Gajdziński

Za nami cztery lata obowiązywania przepisów o podatku od dochodów z niezrealizowanych zysków. W mijającym roku doczekaliśmy się ważnych interpretacji i wyroków, które rozjaśniają niektóre problemy. Zebraliśmy najważniejsze z nich.

Te stosunkowo nowe przepisy, wprowadzone z początkiem 2019 roku i zmienione 1 stycznia 2022 r. można znaleźć w ustawie o CIT (rozdział 5a, art. 24f–24k) oraz w bardzo analogicznej formie w ustawie o PIT (art. 30da–30dk).

Exit tax, zwany też podatkiem od wyjścia, to – najogólniej rzecz biorąc – podatek, który ma zastosowanie w przypadku zmiany rezydencji podatkowej podatnika posiadającego majątek o określonej wartości i strukturze lub w sytuacji przeniesienia do innej rezydencji podatkowej składników tego majątku. Przenoszone aktywa opodatkowuje się na zasadzie fikcji prawnej, która zakłada, że majątek jest sprzedawany w rezydencji pochodzenia.

Zbliżona konstrukcja podatku znana była już choćby w Republice Weimarskiej. W czasach współczesnych podatek został wprowadzony w państwach członkowskich UE w ramach wdrożenia Dyrektywy Rady (UE) 2016/1164 z 12 lipca 2016 r. ustanawiającej przepisy mające na celu przeciwdziałanie praktykom unikania opodatkowania, które mają bezpośredni wpływ na funkcjonowanie rynku wewnętrznego (Dz.U.UE L z 2016 r. Nr 193, s. 1 ze zm.). Celem wprowadzenia przepisów o exit tax było zapobieganie sztucznym transferom aktywów do jurysdykcji, w których zbycie tych aktywów było znacznie bardziej korzystne podatkowo. Zgodnie z dyrektywą podatkiem objęte miały być tylko osoby prawne. Część jurysdykcji przyjęła...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12483

Wydanie: 12483

Spis treści
Zamów abonament