Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

PPK: wpłaty wyłącznie za uczestnika programu

09 lutego 2023 | Kadry i Płace | Anna Puszkarska

Tzw. ponowny autozapis do PPK obejmie także osoby, które zadeklarowały niedokonywanie wpłat do PPK przed „zapisaniem” ich do tego programu. Najpierw trzeba będzie zawrzeć dla nich umowy o prowadzenie PPK.

∑ Pracownik zadeklarował niedokonywanie wpłat do PPK, w związku z czym nie zawarliśmy w jego imieniu umowy o prowadzenie PPK. Czy tzw. ponowny autozapis do PPK spowoduje, że złożona przez niego deklaracja o rezygnacji przestanie być skuteczna, a pracodawca będzie miał obowiązek zawrzeć w jego imieniu umowę o prowadzenie PPK? – pyta czytelniczka.

Tak. W związku z tzw. ponownym autozapisem do PPK złożona przez pracownika deklaracja o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK przestanie być skuteczna od 1 marca 2023 r. Spowoduje to, że pracodawca będzie miał obowiązek niezwłocznie „zapisać” go do PPK, chyba że pracownik ponownie zadeklaruje niedokonywanie wpłat.

Pracodawca powinien obliczyć i pobrać wpłaty do PPK oraz przekazać je do instytucji finansowej dopiero poczynając od pierwszego wynagrodzenia wypłaconego pracownikowi po zawarciu w jego imieniu umowy o prowadzenie PPK.

Gdyby jednak ten pracownik przed 1 kwietnia 2023 r. kończył 55 lat, umowę o prowadzenie PPK będzie wolno...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12492

Wydanie: 12492

Spis treści
Zamów abonament