PPK: wpłaty wyłącznie za uczestnika programu
Tzw. ponowny autozapis do PPK obejmie także osoby, które zadeklarowały niedokonywanie wpłat do PPK przed „zapisaniem” ich do tego programu. Najpierw trzeba będzie zawrzeć dla nich umowy o prowadzenie PPK.
∑ Pracownik zadeklarował niedokonywanie wpłat do PPK, w związku z czym nie zawarliśmy w jego imieniu umowy o prowadzenie PPK. Czy tzw. ponowny autozapis do PPK spowoduje, że złożona przez niego deklaracja o rezygnacji przestanie być skuteczna, a pracodawca będzie miał obowiązek zawrzeć w jego imieniu umowę o prowadzenie PPK? – pyta czytelniczka.
Tak. W związku z tzw. ponownym autozapisem do PPK złożona przez pracownika deklaracja o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK przestanie być skuteczna od 1 marca 2023 r. Spowoduje to, że pracodawca będzie miał obowiązek niezwłocznie „zapisać” go do PPK, chyba że pracownik ponownie zadeklaruje niedokonywanie wpłat.
Pracodawca powinien obliczyć i pobrać wpłaty do PPK oraz przekazać je do instytucji finansowej dopiero poczynając od pierwszego wynagrodzenia wypłaconego pracownikowi po zawarciu w jego imieniu umowy o prowadzenie PPK.
Gdyby jednak ten pracownik przed 1 kwietnia 2023 r. kończył 55 lat, umowę o prowadzenie PPK będzie wolno...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta