Czy Dubaj pójdzie śladem Egiptu?
Szczyt klimatyczny COP27 w egipskim Szarm el-Szejk nie przyniósł oczekiwanego przełomu w postaci deklaracji odejścia od węgla, ropy i gazu.
Zapowiada się, że tegoroczna konferencja w Dubaju również nie spełni oczekiwań aktywistów i ekspertów klimatycznych. Gospodarzem tegorocznego szczytu klimatycznego COP28 będą Zjednoczone Emiraty Arabskie, co wzbudza spore emocje, jako że kraj znajduje się w ścisłej czołówce największych na świecie producentów ropy naftowej.
Według danych Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) państwowa spółka naftowa produkowała 2,7 mln baryłek ropy dziennie w 2021 roku, a do 2027 roku planuje niemal podwoić wydobycie. Zjednoczone Emiraty Arabskie dysponują szóstymi co do wielkości rezerwami ropy naftowej na świecie i siódmymi co do wielkości globalnymi rezerwami gazu.
Szef giganta na czele szczytu
Na przewodniczącego konferencji został wybrany Sultan Ahmed al-Jaber, stojący na czele Abu Dhabi National Oil Company. Według danych Climate Accountability Institute jest to jedna z 20 firm odpowiedzialnych za największe w historii emisje gazów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta