Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mniej się budujemy, ale nadal drogo

09 lutego 2023 | Moje pieniądze | Anna Ogonowska-Rejer
W dużych miastach ruch jest duży mimo spadku popytu spowodowanego drogimi kredytami i rosnącymi kosztami utrzymania nieruchomości.
autor zdjęcia: shutterstock
źródło: Rzeczpospolita
W dużych miastach ruch jest duży mimo spadku popytu spowodowanego drogimi kredytami i rosnącymi kosztami utrzymania nieruchomości.

Coraz więcej osób zaczyna rozważać porzucenie rozpoczętej inwestycji, a na rynku pojawiają się oferty sprzedaży nieukończonych budynków.

Koszt budowy domu do stanu deweloperskiego w 2022 roku wzrósł o 40 tys. – 60 tys. zł netto, czyli około 15 proc. rok do roku. Ceny najbardziej dynamicznie zmieniały się w I połowie roku – była to kombinacja wzrostu cen większości materiałów budowlanych i odpływ pracowników związany z wojną w Ukrainie. W tamtym okresie szczególnie zwiększyły się koszty instalacji grzewczych, izolacji termicznych, mocno podrożały też cement i ceramika budowlana. Spowolnienie wzrostu miało miejsce dopiero w IV kwartale 2022 r., kiedy mocno spadł popyt na materiały i roboty budowlane.

Obecnie budowa domu w stanie surowym zamkniętym kosztuje ok. 80 proc. więcej niż sześć lat temu. Średni koszt budowy parterowego domu o powierzchni 140 mkw. w stanie surowym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12492

Wydanie: 12492

Spis treści
Zamów abonament