Prognozy giełdowe już nie są tak dobre
Na rynkach zaczyna dominować korekta. Sprzedającym inwestorom towarzyszą jednak analitycy, którzy w raportach uderzają w ostrożniejsze tony.
Choć po trzech miesiącach giełdowych zwyżek kupujący akcje wyraźnie złapali zadyszkę, to indeksy – zarówno w USA, jak i w Polsce – wciąż utrzymują się w skali tego roku na plusie. Na warszawskiej giełdzie ofiarą pogorszenia nastrojów padły banki (punkt 1).
Do kupowania akcji nie zachęca powrót perspektywy jeszcze wyższych stóp procentowych amerykańskiego Fedu (punkt 2), ale powodów do sceptycyzmu globalne instytucje finansowe mają więcej (punkt 3). Jak tymczasem ostrzega Bank of America, do końca dobiega era dynamicznego wzrostu zysków.
Na polskim rynku przed okresem podwyższonej zmienności i jednocześnie braku jednoznacznej tendencji cenowej ostrzega towarzystwo Skarbiec TFI (punkt 4). Od USA pogorszeniem nastrojów zaraziła się nie tylko Polska, ale też rynki wschodzące (punkt 5) – ich indeks spadł najniżej od 1,5 miesiąca.
Jednym z niewielu segmentów rynku, którym osłabienie aktywności nie grozi, są fundusze ETF (punkt 6). Inwestorzy cenią je za niskie koszty i możliwość optymalizowania podatków.
1 Banki z GPW musiały wrócić do szeregu
Indeks WIG-banki nie dał rady utrzymać lepszego na tle rynku zachowania z poprzednich tygodni. W styczniu wskaźnik był już w skali tego roku na 12-procentowym plusie, wspierany powrotem na GPW zagranicznych inwestorów, którzy koncentrują się na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta