Umowy o pracę online w nowym systemie teleinformatycznym
Mikroprzedsiębiorcy i mali pracodawcy zyskają darmowe narzędzie do sporządzania dokumentów związanych z zatrudnianiem oraz do obsługi kadrowej i rozliczeniowej. Obejmie ono umowy o pracę i kontrakty cywilnoprawne.
23 stycznia br. w życie weszła ustawa z 16 listopada 2022 r. o systemie teleinformatycznym do obsługi niektórych umów (DzU poz. 2754; dalej: ustawa). Wprowadza ona wiele nowych możliwości dla małych przedsiębiorców, przewiduje ułatwienia w zawieraniu umów o pracę oraz ich późniejszą obsługę kadrową i rozliczeniową. Jednocześnie jest to kolejny krok ustawodawcy do uszczelnienia systemu w zakresie regulowania należności publiczno-prawnych przez zatrudniających oraz do ograniczenia pracy „na czarno”.
Kto skorzysta z ustawy
Z nowego systemu teleinformatycznego skorzystają tylko wybrane grupy pracodawców lub zleceniodawców. Możliwość obsługi przez nowy system będą mieli:
∑ mikroprzedsiębiorcy – tj. przedsiębiorcy, którzy w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniali łącznie następujące warunki:
a) zatrudniali średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz
b) osiągnęli roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro,
∑ podmioty niebędące mikroprzedsiębiorcami zatrudniającymi nie więcej niż...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta