Odliczenie podatku z faktur za najem lokali udostępnianych pracownikom
Zapewnienie potrzeb osobistych pracownika nie przekreśla możliwości odliczenia podatku naliczonego. Pewnych świadczeń nie da się bowiem bez tego zrealizować. Nadzieja w sądach administracyjnych.
Minister finansów wydał 8 października 2021 r. interpretację ogólną w sprawie opodatkowania wynajmu nieruchomości mieszkalnych na cele mieszkaniowe (sygn. PT1.8101.1.2021). Wynika z niej, że jeżeli podatnik (pośrednik) najmuje lokal mieszkalny w celu jego wynajęcia osobie trzeciej, to najem pośrednika nie korzysta ze zwolnienia od podatku (ponieważ nie jest to najem do celów mieszkaniowych, lecz najem do celów prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie najmu).
Minister wskazał przy tym, że wspomniana interpretacja znajduje zastosowanie „w przypadku wynajmu bądź dzierżawy nieruchomości dla podmiotu gospodarczego, wykorzystującego następnie wynajmowaną nieruchomość w celu udostępnienia (odpłatnego lub nieodpłatnego) swoim pracownikom do celów mieszkaniowych”.
W konsekwencji podatnicy wynajmujący lokale i udostępniający je swoim pracownikom otrzymują faktury z naliczonym VAT.
Czy od takiego nabycia przysługuje przedsiębiorcy prawo do odliczenia podatku naliczonego?
W jakim celu
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikowi prawo to przysługuje w zakresie, w jakim nabyte usługi są...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta