Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Budownictwo modułowe to ulga dla środowiska naturalnego

13 marca 2023 | Ekonomia i rynek | Artur Osiecki
Uczestnicy dyskusji zgodzili się, że choć w Polsce budownictwo modułowe nie jest jeszcze tak doceniane jak na Zachodzie, to ma przed sobą bardzo dobre perspektywy rozwoju.
autor zdjęcia: rp.pl
źródło: Rzeczpospolita
Uczestnicy dyskusji zgodzili się, że choć w Polsce budownictwo modułowe nie jest jeszcze tak doceniane jak na Zachodzie, to ma przed sobą bardzo dobre perspektywy rozwoju.

Budownictwo modułowe, choć w naszym kraju jest wciąż mało powszechne i raczej niedoceniane, to w ocenie ekspertów jest przyszłością. Tym bardziej że jest nie tylko lepszej jakości i szybsze w realizacji, ale i przyjaźniejsze dla natury.

O budownictwie modułowym, jego dotychczasowym stosowaniu w naszym kraju i perspektywach rozwoju dyskutowali uczestnicy debaty „Rzeczpospolitej” zatytułowanej „Przyszłość należy do modułów”. Choć budownictwo modułowe w Polsce nie jest jeszcze tak powszechne, jak np. w Skandynawii czy Niemczech, to od kilku lat systematycznie zyskuje na znaczeniu. Co o tym decyduje? Jakie są jego cechy charakterystyczne i przewagi nad tradycyjnymi metodami budowy?

Atuty modułów

– Podstawową zaletą budownictwa modułowego jest krótki czas realizacji inwestycji. Bardzo istotnym argumentem jest także łatwość demontażu i rozbiórki budynków wznoszonych w tej technologii, co idealnie wpisuje się w cele gospodarki o obiegu zamkniętym. Kolejnym atutem jest generowanie mniejszej ilości odpadów budowlanych, łatwiejsze ich monitorowanie, co także pozwala ma wdrażanie strategii z zakresu GOZ. Z kolei z punktu widzenia efektywności energetycznej budynki modułowe są gotowe, aby spełniać jej wymagania zawarte w przepisach krajowych. W jaki sposób zrealizujemy rozwiązania instalacyjne i z jakich źródeł oraz nośników energii skorzystamy, to jest podobne wyzwanie jak w budownictwie tradycyjnym – tłumaczyła dr inż. Dorota Bartosz, dyrektor techniczna ds. budownictwa zrównoważonego reprezentująca Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego. W jej ocenie już te argumenty...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12519

Wydanie: 12519

Spis treści
Zamów abonament