Profile funkcjonalne a ryzyka cen transferowych
Określenie właściwego profilu funkcjonalnego może być dużym wyzwaniem z uwagi na nieostre definicje i granice między różnymi profilami. Warto je jednak podjąć, ponieważ niepoprawne określenie profilu funkcjonalnego może mieć negatywne skutki w przypadku kontroli organów podatkowych.
Określenie profilu funkcjonalnego jest jednym z podstawowych zagadnień w obszarze cen transferowych. Ma szczególne znaczenie przede wszystkim w umiejscowieniu podmiotu i jego roli w łańcuchu wartości dodanej w grupie kapitałowej. Profil funkcjonalny jest również określany w kontekście ustalania przebiegu transakcji i określenia analizy funkcjonalnej obejmującej opis pełnionych przez poszczególne podmioty powiązane funkcji, angażowanych aktywów i ponoszonych ryzyk. Profile danego podmiotu nie muszą być jednak ze sobą zbieżne w zależności od perspektywy. Przykładowo, podmiot, który zajmuje się w grupie dystrybucją towarów, może jednocześnie pełnić funkcję centrum usług IT na region Europy Środkowo-Wschodniej. W związku z tym w jednym i drugim przypadku występują dwa różne profile tego samego podmiotu.
Profil funkcjonalny przekłada się na właściwy wybór metody kalkulacji i weryfikacji rynkowego charakteru wynagrodzenia. Jest on także w niektórych przypadkach istotny przy uzasadnianiu poziomu wynagrodzenia w transakcji kontrolowanej w kontekście wyboru odpowiedniego punktu/zakresu w zidentyfikowanym przedziale rynkowym.
Czym jest i jak go określić
Jako profil funkcjonalny możemy rozumieć przede wszystkim:
∑ rolę danego podmiotu i prowadzonej przez niego działalności gospodarczej na rynku lub w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta