Nowy świat nad Zatoką
Pekin doprowadził do porozumienia między wrogami, Rijadem oraz Teheranem, i stał się niezbędny dla całego regionu.
Sojusze na Bliskim Wschodzie były budowane przede wszystkim na podstawie relacji z Islamską Republiką Iranu. To strach przed Iranem, jego programem atomowym i wspieraniem bojowników w innych krajach, doprowadził nawet do normalizacji stosunków między Izraelem a kilkoma państwami arabskimi.
Piątkowe porozumienie między Iranem a Arabią Saudyjską, podpisane w Chinach i dzięki nim, tworzy podwaliny nowego świata na Bliskim Wschodzie. Daje też szansę na zakończenie ciągnącej się od ośmiu lat wojny w Jemenie.
Bezpieczeństwo
Czasem przedstawiano Rijad i Teheran jako wrogów śmiertelnych. Oba kraje stoją na czele dwóch skłóconych odłamów świata islamu: Arabia Saudyjska sunnickiego, a Iran szyickiego. Islamska Republika Iranu to od lat kraj izolowany przez Zachód, zwłaszcza USA. A Arabia Saudyjska to przez lata krnąbrny, ale jednak sojusznik Zachodu, w szczególności Ameryki.
Teraz dogadały się przy wsparciu Xi Jinpinga...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta