Wsteczna korekta dopuszczalna
Przepis art. 16i ust. 5 ustawy o CIT umożliwia korektę stawek amortyzacyjnych wstecz.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z 15 grudnia 2022 r. (I SA/Gl 1288/22)/
Podatnik jest spółką, która w ramach swojej działalności posiada i wykorzystuje składniki majątkowe, stanowiące środki trwałe. Niektóre z nich należą do grupy „obiekty inżynierii lądowej i wodnej” i podlegają amortyzacji tzw. metodą liniową. Podatnik w 2021 r. zdecydował się na obniżenie stawek amortyzacyjnych dla wybranych środków trwałych. Dodał, iż nie wyklucza w przyszłości kolejnych modyfikacji w odniesieniu do stawek, które mogą polegać na ich obniżeniu lub podwyższeniu, jednak do maksymalnej wysokości wynikającej z wykazu stawek. Podkreślił, że ze względu na warunki ekonomiczne rozważa powrót do stawek amortyzacyjnych, które wskazane są w wykazie.
Podatnik zapytał organ, czy po dokonaniu obniżenia stawek na podstawie art. 16i ust. 5 ustawy o CIT, będzie uprawniony do przywrócenia wysokości stawek amortyzacyjnych wynikających z wykazu od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego. Pytał też, czy będzie uprawniony do modyfikacji wysokości stawek w zakresie minionych lat podatkowych do wysokości nie wyższej niż wynikająca z wykazu dla środków trwałych, dla których przyjęto metodę amortyzacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta