Wykonawca może zastrzec tajemnicę przedsiębiorstwa
Zamawiający nie może bezkrytycznie polegać na samych twierdzeniach wykonawcy co do poufnego charakteru informacji. Zamawiający musi zweryfikować skuteczność dokonanego przez oferenta zastrzeżenia.
Dla wykonawców składających oferty w przetargach szczególnie istotny pozostaje aspekt tajemnicy przedsiębiorstwa. Wykonawcy dążą bowiem do tego, aby określone informacje zawarte w składanych dokumentach pozostały poufne. Ujawnienie tych informacji mogłoby pociągać za sobą daleko idące skutki. Trzeba bowiem mieć na uwadze, że zapoznanie się z dokumentami poufnymi przez konkurentów mogłoby spowodować wykorzystanie określonych informacji i osłabienie pozycji danego wykonawcy na rynku.
Jakie informacje mogą zostać utajnione?
Zgodnie z prawem zamówień publicznych nie ujawnia się informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów ustawy z 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji . Tym samym zatem jako poufne mogą być zastrzeżone informacje, które stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa.
Przez tajemnicę przedsiębiorstwa, w myśl art. 11 ust. 2 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, rozumie się zaś informacje:
a) informacje techniczne, technologiczne, organizacyjne lub inne informacje posiadające wartość gospodarczą (w każdym przypadku informacja musi mieć wartość gospodarczą, co oznacza, iż powzięcie tej informacji może pozwolić innemu przedsiębiorcy zaoszczędzić wydatki lub zwiększyć zyski),
b) informacje, które jako całość lub w szczególnym zestawieniu i zbiorze ich elementów nie są...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta