Marża tylko od towarów używanych
Przedsiębiorcy, którzy sprzedają towary używane mogą płacić podatek od towarów i usług w procedurze marży.
Fiskus akceptuje opodatkowanie podatkiem VAT towarów używanych w procedurze marży i nie traktuje tych transakcji jako agresywnej optymalizacji podatkowej.
Definicja towaru używanego
Zgodnie z art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT przez towary używane rozumie się ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie, inne niż dzieła sztuki, antyki, druki, litografie, rzeźby, przedmioty kolekcjonerskie oraz metale szlachetne lub kamienie szlachetne. W rozumieniu powołanych przepisów towarem używanym są zatem towary, które nie są fabrycznie nowe i mają ślady używania. W ocenie skarbówkitowary, które posiadają metki i oznaczenie producenta, są zapakowane w oryginalne pudełka nie są uznawane za towary używane.
Podatek od marży
Przepisy ustawy o VAT przewidują stosowanie szczególnej procedury opodatkowania dostawy towarów używanych. Na podstawie art. 120 ust. 4 tej ustawy w przypadku podatnika dokonującego dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika w ramach prowadzonej działalności, w celu dalszej odprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między kwotą sprzedaży a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku.
Zasada ta stanowi wyjątek od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta