Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

SLIM VAT 3 receptą na dużą liczbę rocznych korekt w VAT

22 marca 2023 | Rachunkowość | Urszula Mazurek

Zgodnie z planowanymi zmianami, już niedługo, po raz pierwszy od roku 2011 roku zwiększeniu ulegnie kwota limitu pozwalająca na odliczenie pełnego podatku VAT w przypadku nabycia towarów i usług o przeznaczeniu mieszanym.

Zmiana ta zostanie wprowadzona w ramach procedowanego obecnie w Sejmie pakietu SLIM VAT 3. Nowelizację tą z pewnością z ulgą przyjmą wszyscy podatnicy, którzy dotychczas zmagali się z dużą ilością rocznych korekt podatku wykazywanych w deklaracji VAT.

Obecny stan prawny

Zgodnie z podstawową zasadą podatnicy mogą odliczyć VAT od nabytych towarów i usług w takim zakresie, w jakim te towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. A contrario, podatnicy nie mają prawa do odliczenia VAT w przypadku, gdy nabyty towar lub usługę wykorzystuje do wykonywania czynności zwolnionych z VAT.

W efekcie zobowiązani są do tzw. alokacji zakupów, poprzez przyporządkowanie zakupów do czynności:

∑ w związku z którymi przysługuje prawo do odliczenia,

∑ w związku z którymi takie prawo nie przysługuje (np. ze względu na wykonywanie działalności zwolnionych z VAT, np. z tytułu udzielania pożyczek).

Nie zawsze jednak podatnicy mogą bezpośrednio przyporządkować konkretną część podatku naliczonego do działalności opodatkowanej. Ustawa o VAT reguluje zasady rozliczania podatku, w przypadku gdy mamy do czynienia z działalnością mieszaną, tj. wówczas, gdy podatnik prowadzi zarówno sprzedaż opodatkowaną VAT, jak i zwolnioną z opodatkowania VAT, a zakupy służą obu tym sprzedażom. Dokonywane jest to...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12527

Wydanie: 12527

Spis treści
Zamów abonament