Zaliczki na poczet zysku a przychód z nieodpłatnych świadczeń
Co mogą zrobić wspólnicy spółki jawnej żeby nadwyżka kwoty zaliczek wypłaconych w ciągu roku na poczet zysku spółki ponad osiągnięty za dany rok zysk, w części przypadającej na wspólnika spółki, nie została uznana przez fiskusa za przychód z nieodpłatnych świadczeń.
Wspólnik spółki jawnej nie uzyska przychodu z nieodpłatnych świadczeń w związku z otrzymaniem zaliczek na poczet zysku wyższych niż przypadający na niego zysk spółki za dany rok w zakresie kwoty nadwyżki, która w dniu 1 stycznia kolejnego roku zostanie potrącona z zaliczką na poczet zysku za ten kolejny rok.
Wspólnik nie uzyska również przychodu z nieodpłatnych świadczeń w związku z otrzymaniem zaliczek na poczet zysku wyższych niż przypadający na niego zysk spółki za dany rok w zakresie kwoty nadwyżki, która w dniu zatwierdzenia sprawozdania finansowego spółki i podjęcia uchwały o podziale zysku spółki zostanie wpłacona na rachunek bankowy spółki.
Takie stanowisko zajął dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 8 grudnia 2022 r. (0113-KDIPT2 -3.4011.789.2022 .1.MS).
Stan faktyczny
Podatnik we wniosku o wydanie interpretacji wskazał, że jest wspólnikiem w spółce jawnej, która wypłaca wspólnikom zaliczki na poczet zysku. W sytuacji, gdy łączna kwota pobranych przez Wnioskodawcę zaliczek na poczet zysku byłaby wyższa niż przypadający zysk spółki w danym roku, to po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego i podjęcia uchwały nastąpi obowiązek dokonania zwrotu nadwyżki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta