Koszty wytworzenia prototypu – ulga na prototyp czy B+R
Nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie oprzyrządowania do wytworzenia prototypu oraz przeprowadzenia jego badań podlega przepisom o uldze B+R, a nie uldze na prototyp.
Wykładnia fiskusa może ułatwić podatnikom prawidłową identyfikację, które obszary działalności będą zakwalifikowane do wybranej ulgi podatkowej.
Stanowisko takie wyraził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 20 stycznia 2023 r. (0114-KDIP2-1.4010.168. 2022.2.MR).
Ulga B+R
Ulga B+R oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Podatnik posiadający status centrum badawczo-rozwojowego ma możliwość odliczenia 200 proc. wszystkich kosztów kwalifikowanych, z wyjątkiem kosztów związanych z ochroną patentową dla dużych podatników (100 proc. dodatkowego odpisu).
Pozostali podatnicy mogą odliczyć 200 proc. pracowniczych kosztów kwalifikowanych oraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta