Robimy to, co do nas należy
Czuję się zobowiązany, by w pełni zrealizować wizję rozwoju Lublina, którą przedstawiłem ponad dziesięć lat temu – mówi nam Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.
Panie prezydencie, ilu mieszkańców ma Lublin? Jaka część z nich to młodzi ludzie?
Zacznijmy od młodych. Szacujemy, że około 35 proc. mieszkańców Lublina to ludzie do 30. roku życia. W Lublinie studiuje blisko 60 tys. studentów, a ponad 8,5 tys. to studenci zagraniczni, pochodzący ze 110 krajów.
Demografię Lublina określają aż trzy liczby. Pierwsza to ta wykazywana w naszej urzędowej ewidencji osób zameldowanych. Druga, to wyliczana co roku przez GUS na podstawie informacji z ostatniego spisu ludności. Według tych danych ludność Lublina na koniec 2021 r. liczyła prawie 333 tys. osób. Trzecia to faktyczna liczba osób mieszkających w Lublinie, zameldowanych i niezameldowanych. To osoby, które tu mieszkają, uczą się i pracują, ale z różnych względów się nie meldują, często cudzoziemcy. Według obliczeń zużycia wody wykonanych przez nasze MPWiK, w Lublinie może mieszkać nawet 400 tys. osób, albo i więcej.
Dane na stronie internetowej mówią o 311 526 osobach zameldowanych w Lublinie...
To dane demograficzne z ewidencji meldunków na koniec 2022 r. Obecnie w tym rejestrze mamy ponad 318 tys. osób zameldowanych na pobyt stały i czasowy. Ale jak powiedziałem: nie wszystkie osoby, które u nas się osiedlają, są zameldowane.
Jest wiele osób, do 2 tys. rocznie,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta