Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Magazyn energii zapewni oszczędności w spółdzielni energetycznej

24 kwietnia 2023 | Ekonomia i rynek | rp.pl
autor zdjęcia: mcrenergate
źródło: Rzeczpospolita

Jednym z kluczowych aspektów działalności spółdzielni energetycznych jest efektywne zarządzanie energią, zarówno wytwarzaną, jak i pobieraną z sieci dystrybucyjnej. Rozwiązaniem umożliwiającym optymalizację w tym zakresie są odpowiednio dobrane magazyny energii.

Spółdzielnie energetyczne to zyskująca popularność forma organizacyjna w polskiej energetyce. Ich ideą jest wspólne inwestowanie przez lokalną społeczność w odnawialne źródła, które mają wytwarzać energię elektryczną (a także biogaz lub ciepło) na potrzeby tej społeczności i ograniczać jej uzależnienie od sieci.

Pomysł jest zaczerpnięty z Zachodu. Tam spółdzielnie energetyczne funkcjonują z powodzeniem od lat – tylko w Niemczech jest ponad 1 tys., a w Danii ponad 2,5 tys., popularne są też w Austrii czy Wielkiej Brytanii.

W Polsce możliwość tworzenia spółdzielni pojawiła się w 2018 r. Na razie funkcjonują one w nielicznych gminach i opierają się na relatywnie niewielkich instalacjach fotowoltaicznych, jednak zainteresowanie tworzeniem kolejnych rośnie. Istotnie wpłynął na to kryzys energetyczny, który spowodował skokowy wzrost cen energii i zachwiał poczuciem bezpieczeństwa energetycznego. Spółdzielnie mogą być receptą na te problemy. Pozwalają nie tylko ograniczyć koszty energii, lecz oznaczają też pewność jej dostaw i ułatwiają długoterminowe planowanie.

Polskie przepisy precyzyjnie określają przedmiot działalności spółdzielni energetycznej. Może być nim wytwarzanie energii elektrycznej, biogazu lub ciepła w instalacjach OZE i równoważenie zapotrzebowania na energię elektryczną, biogaz lub ciepło wyłącznie na potrzeby własne spółdzielni...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12554

Wydanie: 12554

Spis treści
Zamów abonament