Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dlaczego nie wprowadzamy w Polsce możliwości rozliczenia straty „wstecz”

24 kwietnia 2023 | Podatki i księgowość | Michał Thedy

Co do zasady, straty podatkowe z działalności gospodarczej możemy rozliczać w Polsce do „przodu”, pomnijeszając o nie dochód osiągnięty w okresie kolejnych pięciu lat – z pewnymi dodatkowymi ograniczeniami. Nie można natomiast rozliczać strat „wstecz”. Michał Thedy

Zacznijmy od przypomnienia, czym jest strata podatkowa. Wystąpi ona wówczas, gdy koszty uzyskania przychodów przewyższą uzyskane przychody. Jeśli w danym roku przedsiębiorca poniósł stratę, może ją odliczyć od dochodu uzyskanego w przyszłości, pomniejszając tym samym podstawę opodatkowania i podatek do zapłaty.

Szczegółowe zasady odliczania strat w działalności gospodarczej są analogiczne dla spółek i dla indywidualnych przedsiębiorców, tj. są takie same na gruncie CIT i PIT.

Ustawowe zasady

Zgodnie z tymi zasadami, strata poniesiona w danym roku może być odliczana od dochodu w ciągu pięciu kolejnych lat. Co do zasady, kwota odliczenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50 proc. straty z danego roku.

Możliwe jest jednak jednorazowe odliczenie straty z danego roku w jednym z kolejno następujących po sobie pięciu latach podatkowych, pod warunkiem, że odliczona kwota nie przekroczy 5 mln zł. Nadwyżka ponad 5 mln zł podlega odliczeniu w pozostałych latach pięcioletniego okresu, przy czym nie może być większa niż 50 proc. kwoty poniesionej straty. Przedsiębiorca może wybrać, kiedy w ciągu tych pięciu lat odliczy stratę i w jakiej wysokości. Oczywiście w sytuacji, gdy w danym roku nie uzyskał...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12554

Wydanie: 12554

Spis treści
Zamów abonament