Prawie każdy będzie mógł zostać szpiegiem
Autorzy nowelizacji wyjaśniają, że stosowanie art. 130 k.k. napotykało wiele trudności dowodowych.
Do Sejmu RP 17 kwietnia został wniesiony projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw, który z jednej strony ma na celu ochronę Rzeczypospolitej Polskiej przed działaniami obcych wywiadów, co jest zrozumiałe szczególnie w okresie agresji Rosji w Ukrainie, ale z drugiej strony wprowadza pojęcia nieostre, które mogą wywołać skutek odmienny od zamierzonego.
W obliczu zmian
Głównym celem projektu, jak wskazują jego autorzy, jest potrzeba dostosowania przepisów k.k. dotyczących przestępstwa szpiegostwa do stale zmieniającej się sytuacji geopolitycznej, postępu technologicznego i ciągłych modyfikacji sposobu działania potencjalnych sprawców czynów zabronionych opisanych obecnie w art. 130 k.k. W ich ocenie nie bez znaczenia jest również aktualne wysokie zagrożenie nowymi otwartymi konfliktami zbrojnymi oraz agresywnymi działaniami niemilitarnymi, co nasila podejmowanie przez obcy wywiad, i nie tylko, działań o charakterze szpiegowskim.
Obecnie w państwach Europy trwają debaty dotyczące nowych przepisów o ściganiu sprawców przestępstw o charakterze szpiegowskim. Zmienia się bowiem sytuacja bezpieczeństwa w regionie, ale również sposób działania obcych wywiadów przeciwko krajom Zachodu.
Również instytucje RP odpowiedzialne za bezpieczeństwo Polski wskazują na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta