Chcemy przyłączać klientów
Koncerny multienergetyczne, które znaliśmy sprzed lat, musiały się wyspecjalizować. My wierzymy w transformację energetyczną, chcemy ją umożliwić, dając autostrady, czyli sieci – mówi Andrzej Modzelewski, prezes E.ON Polska.
Unia Europejska zaproponowała zmianę struktury wspólnotowego rynku energii elektrycznej. Na czy polega reforma? Jak są najważniejsze punkty?
W związku z wojną w Ukrainie Unia Europejska stanęła przed wielkim wyzwaniem związanym z brakiem gazu na terenie UE. Sytuacja ta przyspieszyła wysyłki ku niezależności energetycznej i reformie całego systemu energetycznego. Reformę wymusiły także znaczne zwyżki cen energii na rynku hurtowym. Finalna idea została przedstawiona 14 marca przez Komisję Europejską. To jest pakiet, który jeszcze musi przejść przez Parlament Europejski i Radę Europejską. Będzie służył udrożnieniu rynku i temu, aby energia odnawialna odgrywała coraz większą rolę w miksie energetycznym. Intencją pakietu jest odejście od węglowodorów, a także od gazu. Jednak jak każdy taki pakiet ma on swoje wady i zalety. Według mnie system ten musi być wdrożony dosyć ostrożnie. Przede wszystkim nie może w nim zabraknąć elementu elastyczności cenowych, czyli mechanizmu kształtowania cen w każdej godzinie wedle podaży i popytu. . Tymczasem w propozycji czytamy, że znaczna część systemu ma być oparta na umowach długoterminowych tzw. PPA bezpośrednio między wytwórcą a odbiorcą, które tę elastyczność mogą ograniczyć. Nie można popełnić błędu myślowego, który polega na przekonaniu, że jeśli zakontraktuję dużo energii...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta