Ujawnienia informacji związanych ze wskaźnikiem referencyjnym stopy procentowej
W związku z reformą wskaźnika referencyjnego stopy procentowej Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości wniosła poprawki do Międzynarodowych Standardach Sprawozdawczości Finansowej. Wszystko dla zapewnienia właściwego odzwierciedlenia skutków reformy w sprawozdaniach finansowych.
W 2012 roku grupa banków została oskarżona o manipulowanie stopami procentowymi kwotowanymi na rynku międzybankowym (IBOR) w czasie kryzysu finansowego. Rzekome manipulacje nadszarpnęły zaufanie do dotychczas stosowanych stóp procentowych, takich jak LIBOR a powiększająca się różnica między stopą LIBOR a stopą wolną od ryzyka stworzyła zapotrzebowanie na stopę alternatywną, która byłaby bardziej wiarygodna i zbliżona do stopy wolnej od ryzyka. Ponadto, ze względu na spadek wolumenu transakcji na rynku, stawka LIBOR w coraz większym stopniu opierała się na eksperckiej ocenie banków, a nie na rzeczywistych transakcjach.
Odpowiedzią na powyższe fakty jest reforma różnych stóp procentowych, mająca na celu zastąpienie ich nowymi stawkami referencyjnymi, które ma ją być oparte o faktycznie przeprowadzone transakcje a nie teoretyczne kwotowania. Efektem reform jest stopniowe wycofywanie IBOR i wprowadzanie alternatywnych stóp wolnych od ryzyka (dalej „RFRs”).
W ramach reformy wskaźników referencyjnych w Polsce powstał wskaźnik referencyjny WIRON (Warsaw Interest Rate Overnight).
Reformy wskaźników referencyjnych wpływają istotnie na sprawozdania finansowe banków z bezpośrednią ekspozycją na instrumenty finansowe powiązane z IBOR, zakładów ubezpieczeń , podmiotów z zabezpieczonym długiem, podmioty zarządzające aktywami i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta