Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

ChatGPT obrasta masą pomocnych aplikacji

10 maja 2023 | Ekonomia i rynek | Michał Duszczyk
Coraz więcej aplikacji podpina się pod system OpenAI. Na bazie popularnego bota tworzą własne rozwiązania – powstały już narzędzia pomagające w e-zakupach, pracach biurowych czy nauce.
autor zdjęcia: Lionel BONAVENT
źródło: Rzeczpospolita
Coraz więcej aplikacji podpina się pod system OpenAI. Na bazie popularnego bota tworzą własne rozwiązania – powstały już narzędzia pomagające w e-zakupach, pracach biurowych czy nauce.

Zapanował boom na oprogramowanie bazujące na bocie od OpenAI. W efekcie powstaje zupełnie nowy rynek cyfrowych usług, a niespodziewanie prym na nim wiodą firmy z naszego kontynentu.

Popularność ChatGPT przerosła oczekiwania jego twórców. Po tym, jak system konwersacyjnej sztucznej inteligencji otwarto dla innych firm, poprzez tworzenie tzw. wtyczek (API) do chatbota, tysiące podmiotów z całego świata zaczęło oferować na tej bazie nowe dodatkowe usługi w postaci aplikacji. Momentalnie powstała istna ławica konkurentów, z którymi giganci nie wiedzą, jak sobie poradzić.

Co ciekawe, boom nakręcają firmy z Europy, choć dotąd przedsiębiorstwa z tej części globu przegrywały wyścig z USA i Chinami.

OpenAI wyhodował sobie konkurencję

Z badań App Radar wynika, że od czasu wprowadzenia chatbota w listopadzie 2022 r. aplikacje tego typu pobrano ze sklepu Google Play 23,6 mln razy. Samych apek, które mają minimum 10 tys. użytkowników, jest już ponad 40. Co trzecia powstała na naszym kontynencie – zebrały łącznie 8 mln pobrań. A liczby te z dnia na dzień rosną. Królują m.in. takie aplikacje jak tureckie Ask AI i Nova, rumuński AI Chat Pro Chatbot Assistant oraz brytyjski Roboco AI (inteligentni asystenci), a także cypryjska Eva AI (gra bazująca na chatbocie) czy polska apka do nauki dowolnej wiedzy – Emerson AI. Eksperci mówią wprost: nastąpił wysyp apek bazujących na API ChatGPT, a – jak...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12566

Wydanie: 12566

Spis treści
Zamów abonament