Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dane księgowe jako podstawa do określenia obowiązków z zakresu cen transferowych

10 maja 2023 | Rachunkowość | Magdalena Dymkowska Magdalena Sosińska

Rok do roku spora część podatników zobowiązanych jest do potwierdzenia rynkowości transakcji realizowanych z podmiotami powiązanymi osobowo lub kapitałowo. Ustawy o podatkach dochodowych nakładają na nich obowiązek przygotowania dokumentacji cen transferowych, analizy porównawczej lub analizy zgodności uzasadniającej rynkowy charakter stosowanych cen oraz złożenia informacji – TPR-C, TPR-P.

Dla niejednego podatnika zebranie i analiza danych potrzebnych do udokumentowania rynkowości transakcji stanowi wyzwanie z uwagi na znaczne spectrum realizowanych transakcji czy dużą liczbę kontrahentów. Od czego zatem należy zacząć identyfikację obowiązków z zakresu cen transferowych i jakie dane wykorzystać? Czy bazować na danych podatkowych czy księgowych?

Wartość transakcji

Regulacje dotyczące cen transferowych dotyczą zarówno podmiotów fizycznych (rozdział 4b ustawy o PIT), jak i osób prawnych (rozdział 1a ustawy o CIT). Podświadomie większość podatników kojarzy ceny transferowe z dziedziną podatkową, ponieważ zostały uregulowane w przepisach dotyczących prawa podatkowego. Wbrew pozorom zdecydowaną większość danych stanowiących podstawę identyfikacji obowiązków z zakresu cen transferowych określa się jednak na bazie danych księgowych, a nie podatkowych.

Po pierwsze, progi dokumentacyjne dla poszczególnych transakcji, których przekroczenie powoduje pojawienie się obowiązków sprawozdawczych z zakresu cen transferowych, zgodnie z art. 11l ust. 2 ustawy o CIT, określa się w pierwszej kolejności na podstawie otrzymanych lub wystawionych faktur dotyczących danego roku podatkowego. W przypadku, gdy rozliczenia w ramach danej transakcji kontrolowanej realizowane są z wykorzystaniem waluty obcej, wartości te przelicza się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12566

Wydanie: 12566

Spis treści
Zamów abonament