Hipotetyczne odsetki od podwyższonego kapitału jako koszt podatkowy
Podatnik dokonując wyboru ryczałtu od dochodów spółek, jako formy opodatkowania musi stosować regulacje dotyczące tego konkretnego modelu opodatkowania. Oznacza to brak możliwości stosowania przepisów odnoszących się m.in. do kosztów uzyskania przychodów.
Wybór opodatkowania w formie ryczałtu od dochodu spółek, czyli tzw. estońskiego CIT, wyklucza możliwość rozpoznana kosztów uzyskania przychodów, w tym kosztów hipotetycznych odsetek od zysków zatrzymanych w spółce – takie stanowisko przedstawił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 17 lutego 2023 r. (0111-KDIB2-1.4010.760.2022.1.DD).
Stan faktyczny
Spółka w latach 2019–2022 przekazywała na kapitał zapasowy zysk wypracowany w latach 2018–2020, w wyniku czego nabyła prawo do rozpoznania w kosztach uzyskania przychodu kwoty hipotetycznych odsetek, zgodnie z art. 15cb ustawy o CIT. Spółka potraktowała kwotę jako koszt uzyskania przychodu w latach 2020 i 2021.
Przypomnijmy, że podatnik CIT ma prawo do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu kwot „hipotetycznych odsetek”, czyli kwot, które musiałby potencjalnie ponieść w celu otrzymania finansowania zewnętrznego, gdyby nie zdecydował się na finansowanie działalności wypracowanym zyskiem. Prawo to przysługuje podatnikowi w roku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta