Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szef nie może zakazać podjęcia dodatkowej pracy

11 maja 2023 | Kadry i Płace | Marcin Stanecki

Tak przed, jak i po ostatniej nowelizacji kodeksu pracy, pracodawca może zabronić pracownikowi dodatkowej pracy, gdy ma ona służyć konkurencji. Teraz jednak zakaz stosowania tego zakazu wyraźnie wynika z przepisów.

∑ Pracuję w firmie ochroniarskiej na obiekcie przemysłowym. Postanowiłem dorobić na 1/2 etatu w innej firmie ochroniarskiej na obiektach sądowych, lecz druga firma przy podpisywaniu umowy kazała mi podpisać, że nie pracuję w konkurencyjnej firmie i zagroziła mi karą finansową w wysokości 10 000 zł. Czy ma do tego prawo? – pyta czytelnik.

Czytelnik nie musi się obawiać zapisu nakładającego karę umowną. Nie jest on bowiem dla niego wiążący.

Wolność zatrudnienia

W myśl art. 65 ust. 1 Konstytucji, każdemu zapewnia się wolność wyboru i wykonywania zawodu oraz wyboru miejsca pracy. Wyjątki określa ustawa. Ponadto w myśl art. 10 § 1 k.p. każdy ma prawo do swobodnie wybranej pracy. Nikomu, z wyjątkiem przypadków określonych w ustawie, nie można zabronić wykonywania zawodu. Przy czym zgodnie z dyspozycją art. 1011 § 1 k.p., w zakresie określonym w odrębnej umowie pracownik nie może prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy ani też świadczyć pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu prowadzącego taką działalność (zakaz konkurencji). Przez zawarcie umowy o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy powstaje zatem, objęty treścią stosunku pracy, pracowniczy obowiązek powstrzymania się od prowadzenia działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy oraz świadczenia pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu prowadzącego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12567

Wydanie: 12567

Spis treści
Zamów abonament