Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Emisje metanu na cenzurowanym

11 maja 2023 | Ekonomia i rynek | Aleksandra Bełdowicz
UE zobowiązała się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o 55 proc. do 2030 roku
autor zdjęcia: pichitstocker / AdobeStock
źródło: Rzeczpospolita
UE zobowiązała się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o 55 proc. do 2030 roku

Chociaż konieczność dekarbonizacji w walce ze zmianami klimatu przebija się do świadomości najbardziej, to często metan jest większym winowajcą ocieplania się globu. Jego ograniczenie jest kluczowe dla przyszłości planety.

Debata publiczna na temat kryzysu klimatycznego przez dekady toczyła się z pominięciem metanu, posiadającego ogromny potencjał cieplarniany. Tymczasem jego emisje stanowią drugą, po dwutlenku węgla, najważniejszą przyczynę globalnego ocieplenia. Metan jest w stanie pochłaniać promieniowanie cieplne 86 razy bardziej niż CO2, jest się jednak w stanie krócej utrzymać w atmosferze. Według danych Międzynarodowej Agencji Energetycznej jego emisje odpowiadają za ok. 30 proc. obecnego wzrostu temperatury na świecie. Stężenie metanu w atmosferze jest dzisiaj mniej więcej dwa i pół razy większe niż przed epoką przemysłową.

Energetyka oporna na zmiany

Największy udział w światowych emisjach metanu ma rolnictwo. Według raportu McKinsey sektor ten odpowiada za 40–50 proc. całkowitej emisji metanu związanej z działalnością człowieka. Na drugim miejscu znajduje się sektor energetyczny, generujący ok. 40 proc. globalnych emisji. Opublikowany w tym roku raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) Global Methane Tracker wykazał, że w 2022 roku emisje metanu z sektora energetycznego wzrosły do 135 mln ton. Autorzy raportu ocenili, że ok. 70 proc. emisji metanu z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12567

Wydanie: 12567

Spis treści
Zamów abonament