Stare umowy obejmą nowe zasady
Od 26 kwietnia 2023 r. oświadczenie o wypowiedzeniu umowy zawartej na czas określony musi zawierać przyczynę uzasadniającą tę decyzję. Zmiany nie dotyczą wypowiedzeń dokonanych przed tą datą.
26 kwietnia 2023 r. weszła w życie ustawa z 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (dalej: ustawa nowelizująca) stanowiąca drugą z przełomowych nowelizacji kodeksu pracy, które miały miejsce w 2023 r. Ustawa ta implementuje do polskiego porządku prawnego:
∑ dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1152 z 20 czerwca 2019 r. w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej (tzw. dyrektywę informacyjną), oraz
∑ dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1158 z 20 czerwca 2019 r. w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów oraz uchylającą dyrektywę Rady 2010/18/UE (tzw. dyrektywę work-life balance).
Jedną z najbardziej rewolucyjnych zmian będących konsekwencją dostosowania przepisów kodeksu pracy do wymogów unijnych jest usunięcie nierówności związanych z rozwiązywaniem stosunków pracy za wypowiedzeniem istniejących dotąd pomiędzy pracownikami zatrudnionymi na czas określony a pracownikami zatrudnionymi na czas nieokreślony.
Ustawa nowelizująca nałożyła na pracodawców:
∑ obowiązek wskazania przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony,
∑ obowiązek zawiadomienia na piśmie zakładowej organizacji związkowej (dalej: zoz)...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta