Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Francuski EDF nadal rozmawia z polskim rządem o rozwoju atomu

11 maja 2023 | Ekonomia i rynek | Bartłomiej Sawicki
autor zdjęcia: mat. pras.
źródło: Rzeczpospolita

Nasza oferta dla polskiego rządu pozostaje aktualna. Proponujemy budowę z Polską europejskiego partnerstwa przemysłowego. Chciałbym, aby Polska była wśród naszych partnerów jądrowych – mówi prezes EDF Luc Rémont.

Jakie są główne punkty pana wizyty w Polsce?

Jestem szczęśliwy, że mogę być w Polsce, by kontynuować zacieśnianie naszego partnerstwa. Jesteśmy tu obecni jako EDF od 25 lat w różnych wymiarach naszej działalności, takich jak odnawialne źródła energii i usługi energetyczne. Polska jest ważnym krajem dla EDF. Mamy perspektywy współpracy z polskim rządem przy rozwoju energetyki jądrowej i jest to jeden z głównych celów mojej tu wizyty.

Spotkał się pan z premierem Mateuszem Morawieckim. Czego dotyczyły te rozmowy?

Proces decyzyjny dotyczący polskich elektrowni jądrowych przyspiesza. Chcemy być obecni na każdym jego etapie. Nasze rozmowy z rządem dotyczącą tego, jak możemy pomóc w procesie dekarbonizacji polskiej energetyki. Mamy potrzebną do tego technologię – jest to energetyka jądrowa – i nikt nie ma w tym większego od nas doświadczenia. EDF wyróżnia bowiem to, że jesteśmy jedyną firmą w Europie, która zaprojektowała, zbudowała, eksploatuje i utrzymuje w sprawności ponad 60 reaktorów jądrowych, w tym reaktory trzeciej generacji, które obecnie eksploatujemy z naszymi partnerami. Chcielibyśmy się podzielić z Polską tą technologią i zawrzeć partnerstwo, które pomoże zapewnić Polsce, dzięki zdekarbonizowanej energii jądrowej, długofalowe bezpieczeństwo energetyczne, będąc przy tym niezależnym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12567

Wydanie: 12567

Spis treści
Zamów abonament