PPK: wysokość wpłaty dodatkowej swobodnie zmieni tylko pracownik
Modyfikacja stawki procentowej wpłaty dodatkowej finansowanej przez pracodawcę wymaga zmiany umowy o zarządzanie PPK. Swoją pracownik może zmienić lub odwołać w każdym czasie.
Ustawa o PPK daje – zarówno pracodawcy, jak i pracownikowi – możliwość zmiany wysokości dodatkowej wpłaty do PPK albo rezygnacji z tej wpłaty. Uprawniony do zmiany wysokości wpłaty podstawowej jest tylko pracownik – jeżeli spełnia wymagania określone w przepisach.
Stały procent
Wysokość wpłaty podstawowej finansowanej przez pracodawcę jest stała i wynosi 1,5 proc. wynagrodzenia (w rozumieniu ustawy o PPK) uczestnika PPK. Natomiast decyzja w sprawie finasowania wpłaty dodatkowej i określenie jej ewentualnej wysokości – do 2,5 proc. wynagrodzenia – należy do pracodawcy. Jej wysokość pracodawca określa w umowie o zarządzanie PPK.
Oznacza to, że każda zmiana stawki procentowej wpłaty dodatkowej wymaga zmiany tej umowy. Podobnie zresztą jak decyzja o rozpoczęciu lub zakończeniu finansowania tej wpłaty.
Tego rodzaju zmiana umowy o zarządzanie PPK nie wymaga zgody zakładowej organizacji związkowej (patrz: „Zagadnienia prawne w zakresie ustawy o PPK” – roz. 1 pkt 27, opublikowane na mojeppk.pl). Jak wskazano w opublikowanym tam stanowisku, skorzystanie przez podmiot zatrudniający z jego uprawnienia do rozpoczęcia/zakończenia finansowania lub zmiany wysokości finansowanej przez ten podmiot wpłaty dodatkowej do PPK nie wymaga porozumienia z tzw. stroną społeczną.
Ważne!
Pracodawca może...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta