Ukraińcy chcą się rozwijać w Polsce
Chociaż prawie ośmiu na dziesięciu przybyszów z Ukrainy pracuje, a większość jest zadowolona z pracy w naszym kraju, to wyzwaniem pozostaje niedopasowanie ich kwalifikacji, widoczne szczególnie wśród uchodźców wojennych.
Wysokie oczekiwania pracodawców i ograniczona mobilność to problemy, które migranci i uchodźcy z Ukrainy najczęściej napotykają podczas poszukiwania pracy w Polsce – wynika z „Raportu mobilności transgranicznej” agencji zatrudnienia EWL, Fundacji EWL i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. „Rzeczpospolita” jako pierwsza opisuje raport, który podsumowuje rezultaty bezpośrednich wywiadów przeprowadzonych w marcu br. z 500 przedwojennymi migrantami i uchodźcami wojennymi z Ukrainy.
Pomimo wskazywanych przez nich problemów przy szukaniu pracy w Polsce, w tym zwłaszcza oczekiwań pracodawców (37 proc.), zdecydowana większość – bo 78 proc. – uczestników badania pracuje.
Przyjazne nastawienie
Ten wysoki wskaźnik zatrudnienia podwyższają migranci, którzy przyjechali do Polski jeszcze przed wybuchem wojny (83 proc. z nich pracuje), ale bardzo duży, bo 71 proc., jest również odsetek pracujących uchodźców,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta