Zablokowany urlop nie ulega przedawnieniu
unijna wokanda | Jeżeli pracodawca nie informuje pracownika o jego zaległych dniach wypoczynku i nie wzywa go do ich wykorzystania, urlop nie przedawnia się po upływie trzech lat.
Taki wniosek płynie z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 22 września 2022 r. (C‑120/21).
Stan faktyczny w sprawie był dość prosty. Pracownica z przeszło 20-letnim stażem pracy po ustaniu zatrudnienia wystąpiła z żądaniem zapłacenia jej ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. Żądanie było znaczne, gdyż dotyczyło 101 dni skumulowanych przez wiele lat pracy. Pracodawca nie zamierzał płacić tej niebagatelnej kwoty. Uważał, że urlop uległ przedawnieniu, bo niemieckie przepisy przewidują przedawnienie tego typu roszczeń po trzech latach. W dostępnym stanie faktycznym brak jest jednak informacji, jak dokładnie wyglądała sprawa z ubieganiem się o urlop przez pracownicę (np. czy odrzucano jej wnioski urlopowe, czy jedynie godzono się na to, że nie korzystała z urlopu).
Zaniedbanie pracodawcy
Spór nie został rozwiązany polubownie, więc sprawa trafiła do sądu pracy. W pierwszej instancji stwierdził on, że faktycznie pracownica powinna otrzymać ekwiwalent, ale jednie za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta