Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Stwierdzenie dyskryminacji bazuje na porównaniach

11 maja 2023 | Kadry i Płace | Michał Tomczak

Przy stosowaniu przepisów antydyskryminacyjnych mniej korzystne traktowanie można stwierdzić poprzez porównanie osoby przypuszczalnie dyskryminowanej do innej osoby w podobnej sytuacji, tzw. komparatora.

Skarga dotycząca niskiego wynagrodzenia nie jest skargą z powodu dyskryminacji, chyba że można udowodnić, że wynagrodzenie danej osoby jest niższe niż wynagrodzenie innej osoby zatrudnionej przez tego samego pracodawcę i wykonującej podobne zadania. Dlatego też, aby ustalić, czy dana osoba została potraktowana mniej korzystnie, niezbędny jest odpowiedni komparator: osoba w znacząco podobnej sytuacji, w której główną różnicą między tymi dwiema osobami jest cecha chroniona.

Rola komparatora

Wskazanie komparatora jest teoretycznie raczej oczywistym zadaniem. Jednak w praktyce często jest to decyzja o charakterze uwarunkowanym przekonaniami społecznymi czy filozoficznymi. W niektórych sprawach, w  których stanowisko zajmował Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, decyzja w sprawie roli komparatora była w istocie głównym przedmiotem rozstrzygnięcia. Tak też było w sprawie C-267/12, w której wyrok zapadł 12 grudnia 2013 r.

Związek partnerski według prawa francuskiego

Zgodnie z przepisami francuskiego kodeksu cywilnego (art. 515 ust. 1) cywilny pakt solidarności stanowi umowę zawartą przez dwie pełnoletnie osoby fizyczne, odmiennej lub tej samej płci, w celu prowadzenia wspólnego życia. Zgodnie z ust. 4 przepisu partnerzy związani cywilnym paktem solidarności zobowiązują się do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12567

Wydanie: 12567

Spis treści
Zamów abonament