Naród nie-zwykły
Efekty badań prof. Barbary Engelking i prof. Jana Grabowskiego powinny trafić do programu nauczania – publicysta polemizuje z Kataryną.
Poruszył mnie felieton Katarzyny „Kataryny” Sadło zatytułowany „Naród zwykłych ludzi” („Plus Minus”, 29–30 kwietnia 2023). Wymaga on komentarza.
Pominę głęboką i nieskrywaną niechęć Kataryny do osoby Barbary Engelking („jest tak antypatyczną i pozbawioną wrażliwości postacią, że gdyby istniała tylko na Twitterze, ktoś mógłby uznać ją za fikcyjne konto stworzone przez kogoś, komu bardzo zależy na pielęgnowaniu wzajemnej wrogości między dwoma ciężko doświadczonymi wojną narodami”). W jej tekście jest jednak coś więcej niż osobista niechęć. Mam wrażenie, że ujawnia się tam ohyda wstydliwego skrywania trudnej prawdy o antysemityzmie w Polsce przedwojennej, wojennej i powojennej, a także – co ohydy tej postawy nie zmniejsza przez brak Żydów w Polsce – i współczesnej.
Rodzimy antysemityzm
Katarzyna Sadło fakty nazywa tezami i domaga się, by „nawet o trudnych sprawach [...] mówić z delikatnością i poszanowaniem wrażliwości obu stron”. Na Boga, z jaką delikatnością można mówić o policjancie-szmalcowniku, który wydał Ulmów, z jakim poszanowaniem dla setek, a może tysięcy jemu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta