Tajemnice naszej przyszłości
180 dokumentów, w tym laureata Złotego Lwa z Wenecji, pokaże w ośmiu miastach, a potem online, Millennium Docs Against Gravity od 12 maja.
Hasłem przewodnim tegorocznego festiwalu są słowa Mariana Turskiego: „Nie bądź obojętny_a”.
Wbrew oczekiwaniom postęp cywilizacyjny nie zasypuje różnic, a zazwyczaj je pogłębia, uprzywilejowując bogatych, a wykluczając biednych.
W znakomitym eseju dokumentalnym „Świat po pracy” Erik Gandini (wcześniej „Szwedzka teoria miłości”, „Wideokracja”) przygląda się problemowi pracy, której pojmowanie jest dziś diametralnie inne niż jeszcze 20 lat temu, a zależy od miejsca na Ziemi i na drabinie społecznej. Nie jest już powszechnie szanowaną wartością. Filozofka Elizabeth S. Anderson przypomina, że etyka pracy została wymyślona przez purytańskich duchownych w połowie XVII w. Uważali, że gwarancją zbawienia jest praca bez wytchnienia.
Paskudni i samolubni
Dla Koreańczyków wciąż świadczy ona o byciu przydatnym dla społeczeństwa, dlatego 15-godzinny dzień pracy jest normą. Korea nie tylko zajmuje trzecie miejsce na świecie w liczbie przepracowanych godzin, ale ma też najwyższy współczynnik samobójstw na świecie i jedną z najwyższych zachorowalności na raka żołądka. A jednak dopiero centralne wyłączanie komputerów w firmie przerywa pracoholiczny ciąg.
Żyją w nim też Amerykanie, którzy rezygnują z urlopów,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta